Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You might not use a power cutter often, but it's very handy to have your own once the need arises. It runs on a cord, which means you always have a steady and constant energy supply.
Lowest price for Einhell TE-MA 1700 is £172.74. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell TE-MA 1700 |
| Brand | Einhell |
| Type | Power Cutters |
Product Properties | |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Output Power | 1700 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
|---|---|
| Height | 220.0 mm |
| Length | 383.0 mm |
| Width | 219.0 mm |
| Weight | 5.54 kg |
| Cord Length | 4.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-12-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .