Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

One centimetre here and there is really not inconsequential, use an electric measuring tool to be safe. These type of tools often runs on batteries and are therefore very flexible.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Dewalt DW088CG-XJ is £139.95. This is currently the cheapest offer among 21 stores.
It's a real bummer when you've finally taken the time to put up that shelf that you've been meaning to put up for a while and it ends up not being level. Perhaps a very fixable error, but if you use a cross laser like this one, you run a very low risk of making mistakes.
Measuring and drawing lines on the wall or floor can, of course, be achieved without a tool such as this. But if you want to save time, or just make sure that you get it absolutely right, then it might be the thing for you. And not only does it provide you with guiding lines, it is also self-leveling with a margin of error of just 0.3 millimetres.
It weighs just 600 grams, so it's not a particularly heavy little thing you have to carry around. You can even use it outdoors if the need arises, since it is IP54-rated and therefore protected from dust and the occasional splash of water.
For larger rooms the 20-metre measuring distance will come well in handy. It runs on single-use batteries, so if it runs out of power you can just swap for new ones and keep working. You can, of course, use rechargeable AA batteries if you want to be a bit more environmentally conscious.
All in all, this is a very handy little tool that we're sure you'll find helpful. The current lowest price is £140.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DW088CG-XJ |
| Brand | Dewalt |
| Type | Cross- & Line Laser |
Product Properties | |
| Features | Self leveling, Horizontal laser line, Vertical laser line, Tripod mount, Wall mount |
| No. of Laser Lights | 2 pcs |
| Accuracy | 3.0 mm |
| Measurement Distance (max) | 50.0 m |
| IP-Class | IP54 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Alkaline |
| Power Source | Battery |
| Type of Battery | AA (LR06) |
Measures | |
| Width | 61.0 mm |
| Length | 112.0 mm |
| Height | 113.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-02-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .