Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Casio bring you a watch which has a black strap. The glass on the watch is made from lightweight hesalite.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Casio Collection (W-218H-1AVEF) is £24.00. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
A watch for men from innovative Casio which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. The 44 mm watch face , has digital hands and is 11 millimetres thick with a resin case. The black strap is made from resin. This watch will provide you with water protection measured to 5 atm (50m).
One thing to consider before you spend your hard-earned money on a new watch is what size it should be. You usually say that it should not be wider than your wrist, so you might want to measure before you decide. This model has a 44 mm watch face, so it counts as a mid-sized watch.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
As you can see, Collection (W-218H-1AVEF) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that it currently costs £24. This is also one of the most popular and searched-for watches. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Collection (W-218H-1AVEF) a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Collection (W-218H-1AVEF) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Hesalite (Acrylic) |
| Case Material | Resin |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 44.0 mm |
| Thickness | 11.0 mm |
| Weight | 37.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Casio Collection |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date, Stopwatch, Alarm |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .