Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Seiko bring you a watch which comes with a blue strap. There's no problem with showering or swimming with it on.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Seiko Prospex (SRPF77K1) is £550.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
A men's watch from classic Seiko which winds itself up when you move. So no need to worry about when the batteries are going to run out. The neat case has a thickness of 13 mm and the diameter of the watch face is 45 mm. The blue strap is made from silicon. Swimming with this watch should be fine based on its 20 atm (200m) water protection.
The annoying thing about some watches is that you have to wind them up by hand occasionally. With Prospex (SRPF77K1) you won't have to, since it is self-winding. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 20 ATM (200m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
The strap for this watch is made from silicon, which is a surprisingly durable material and suits an active lifestyle well. Silicon is also a good option if you tend to get allergic reactions from metal straps.
In summary there are many good features in Prospex (SRPF77K1). In the category watches this is currently a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner and right now the lowest price is £550. If you compare the price on this product with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Prospex (SRPF77K1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Silicon |
Measures | |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Prospex |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Blue |
| Case Colour | Black |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .