Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Seiko bring you a watch which is equipped with a black dial. Practically enough this is a self-winding watch.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Seiko Prospex Turtle (SRPE93K1) is £379.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
A men's watch from well-renowned Seiko that automatically winds itself up when you move your wrist. This eliminates any need for batteries. The case is made from stainless steel and is 13 millimetres thick, the watch face has analogue hands and is 45 millimetres in diameter. The black strap is made from silicon. This watch will provide you with water protection measured to 20 atm (200m).
This model has a water protection of 20 ATM (200m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
This watch has tempered mineral glass. When glass is tempered it's heated to a very high temperature, which makes the glass more scratch-resistant and it can also take a bit more abuse.
Prospex Turtle (SRPE93K1) is a mechanical, self-winding watch. Mechanical watches run on a spring that is wound up and makes the clock tick. That it's self-winding means that the spring is wound up by your wrist movements.
Above mentioned things are some of the advantages with Prospex Turtle (SRPE93K1). In the category watches this is currently one of the most popular watches on PriceRunner and right now Prospex Turtle (SRPE93K1) costs £379. If you compare the price on this product with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Prospex Turtle (SRPE93K1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Rubber |
Measures | |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
| Weight | 126.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-16 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Prospex |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Arabic, Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Silver, Black |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 41.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .