Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice watch which might suit a man best. The watch can show what date it is.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Citizen Promaster (CB5860-86E) is £463.34. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A men's watch from Citizen which runs on solar power, so no need for batteries. This watch will provide you with water protection measured to 20 atm (200m). The silver strap is made from stainless steel. The watch face is 43 mm in diameter, has analogue hands and is 14 millimetres thick with a stainless steel case.
A rule of thumb when it comes to the size of watches is that they should not be wider than your wrist, so you might want to measure before you decide. This model has a 43 mm watch face, which puts it in the middle range in terms of watch size.
This watch makes its contribution to our new, environmentally friendly society by using solar cells to power itself. So there's absolutely no need for batteries or winding up the watch or anything of that sort. There is, however, a small battery that is charged by the solar cells to ensure that the watch will still run even if it's not sunny.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 20 ATM (200m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
To summarize there are many good features in Promaster (CB5860-86E). This is a top-ranked watch in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £463. If you compare the price on this product with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Citizen Promaster (CB5860-86E) |
| Brand | Citizen |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 14.0 mm |
| Watch Strap Width | 23.0 mm |
| Weight | 150.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Arabic, Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Radio Controlled, Date, Worldtimer, Perpetual Calendar, Chronograph, Alarm, Solar |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Eco-Drive |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .