Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Lorus bring you a watch designed with women in mind. The watch face is covered by scratch-resistant mineral glass.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lorus (RG269PX9) is £34.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A watch for women from Lorus which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. Great looking hands complement the watch face and case perfectly. The blue strap is made from leather. This watch will provide you with water protection measured to 5 atm (50m).
If you are looking for something timeless and elegant, then analogue hands are the given choice. Analogue hands have been standard since the invention of the watch and they work just as well now.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
To summarize there are many good features in (RG269PX9). You can compare prices on this model here on PriceRunner and currently the lowest price is £34. If you compare prices on this model with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes (RG269PX9) a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lorus (RG269PX9) |
| Brand | Lorus |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 36.0 mm |
| Thickness | 6.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-27 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue, White, Silver |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Blue, White |
| Case Colour | Silver |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
| Decoration | Diamonds |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .