Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice watch designed with men in mind. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for HUGO BOSS First (1530187) is £95.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
A men's watch from Hugo Boss which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. The neat case has a thickness of 8 mm and the diameter of the watch face is 43 mm. The black strap is made from stainless steel. Swimming with this watch should be fine based on its 3 atm (30m) water protection.
With a stainless steel case, you can be sure that the watch will give you many years of use while keeping its nice finish. Stainless steel is a mixture of iron, carbon and chrome, which makes it very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. In other words, you don't need to worry about the watch rusting or being otherwise damaged from moisture.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 3 ATM (30m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
As you can see, First (1530187) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £95. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | HUGO BOSS First (1530187) |
| Brand | HUGO BOSS |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 8.0 mm |
| Weight | 115.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .