Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a U-Boat watch which has a brown strap. The glass on the watch is made from mineral.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for U-Boat Classico (7797) is £1,706.56. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A men's watch from U-Boat which winds itself up when you move. So no need to worry about when the batteries are going to run out. The neat case has a thickness of 16 mm and the diameter of the watch face is 47 mm. The brown strap is made from leather. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 10 ATM (100m).
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. This watch from U-Boat is primarily designed for men. But it could be worn by everyone, of course.
Just like many other watches, the mechanics in this watch are powered by a wound-up spring. In this particular watch, the feather winds itself up when you move your arm.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 10 ATM (100m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
In summary there are many good features in U-Boat Classico (7797). Right now the lowest price on this watch is £1707, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is above average for the category, which in combination with all the features and materials make this watch a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | U-Boat Classico (7797) |
| Brand | U-Boat |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 47.0 mm |
| Thickness | 16.0 mm |
| Weight | 160.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Arabic, Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Brown |
| Case Colour | Bronze |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .