Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Casio watch which has a black dial. The glass is very durable since it's made from mineral.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Casio Wave Ceptor (WV-59R-1AEF) is £51.21. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
A watch for men and women from innovative Casio which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. The digital hands give you a nice "Back to the Future" vibe. The black strap is made from resin. This watch will provide you with water protection measured to 5 ATM (50m).
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. Casio Wave Ceptor (WV-59R-1AEF) from Casio is designed for both men and women. So depending on your taste, this can be worn by both you and your partner.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
Above mentioned things are some of the advantages with Casio Wave Ceptor (WV-59R-1AEF). Currently the lowest price on this model is £51, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Wave Ceptor (WV-59R-1AEF) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 39.0 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Weight | 40.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-02 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman, Man, Unisex |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date, Stopwatch, Alarm |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .