Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch designed with women in mind. The glass is very durable since it's made from mineral.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Swarovski Eternal (5377576) is £210.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A women's watch from Swarovski which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. A nice case and elegant watch face with matching hands. Stainless Steel is one of the available materials for the strap. This watch will provide you with water protection measured to 5 atm (50m).
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
The case is made from stainless steel, which is a material consisting of iron, carbon and at least 10,5% chrome. That combination makes it very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. If you're looking for a watch that will last for many years, then stainless steel is the way to go.
As you can see, Eternal (5377576) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on Eternal (5377576) on PriceRunner you will see that the lowest price currently is £210. This is also a top-ranked watch in terms of popularity. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Swarovski Eternal (5377576) |
| Brand | Swarovski |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 30.0 mm |
| Watch Strap Width | 16.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-02 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Rose Gold |
| Case Colour | Rose Gold |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .