Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice watch with men as its main target group. You can swim or shower with the watch on.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Festina (F20492/2) is £239.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A watch for men from Festina which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. Swimming with this watch should be fine based on its 5 atm (50m) water protection. Stainless Steel is one of the available materials for the strap. Great looking hands complement the watch face and case perfectly.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered (F20492-2) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
This (F20492-2) has a stainless steel case, so if you're looking for something that will last you a long time, then this might be it. Stainless steel is a material consisting of a mix of iron, carbon and at least 10,5% chrome. That mixture makes the material very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. In other words, the case will handle moisture very well without getting damaged.
Above mentioned things are some of the advantages with (F20492-2). In the category watches this is currently one of the most popular products on PriceRunner and right now (F20492-2) costs £239. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Festina (F20492/2) |
| Brand | Festina |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 48.0 mm |
| Thickness | 15.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Gold |
| Case Colour | Gold |
| Functions | Date, Chronograph |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .