Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Casio with men as its main target group. The watch face has a built-in date display.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Casio Classic (F-91WC-9AEF) is £21.95. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Casio Classic (F-91WC-9AEF) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
If you feel that analogue hands can be a bit imprecise and prefer knowing the exact time down to every second, then a digital watch might be your thing. It's also good if you're going for a more modern, technical look.
As you can see, Casio Classic (F-91WC-9AEF) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that it costs £22 at the cheapest merchant. It has a great average review rating of 4.8 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Classic (F-91WC-9AEF) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Hesalite (Acrylic) |
| Case Material | Plastic, Resin |
| Watch Strap Material | Rubber, Plastic, Resin |
Measures | |
| Diameter | 37.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
| Weight | 21.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man, Unisex |
| Type of Hands | Digital |
| Watch Strap Colour | Yellow |
| Case Colour | Yellow |
| Functions | Date, Stopwatch, Chronograph, Alarm |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .