Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch designed primarily for men. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Orient (FAC08001T0) is £175.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A men's watch from Orient which is self-winding, so it eliminates any need for batteries and takes care of itself. If you prefer a more old-fashioned watch, this one with analogue hands might suit you. There are several available materials for the strap, for example leather. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 atm (50m).
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
The glass covering the watch face is made from mineral, which is one of the most common materials. The glass has been tempered, which means that it's been exposed to very high temperatures. This makes the glass very scratch-resistant and much less likely to break.
Mechanical watches can be either manually or self-winding, and (FAC08001T0) is of the self-winding kind. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements. So you'll need to wind it up by hand very rarely.
Above mentioned things are some of the advantages with (FAC08001T0). At the moment the lowest price on this watch is £175, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this watch a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Orient (FAC08001T0) |
| Brand | Orient |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 42.0 mm |
| Thickness | 11.8 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black, Brown |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Rose Gold |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 40.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .