Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Calvin Klein watch which is equipped with a silver dial. The mineral glass on the watch is very scratch-resistant.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Calvin Klein Seamless Medium (K8C2M616), so the data shown are historical prices.
A watch for women from Calvin Klein which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. The 21 mm watch face comes in silver, has analogue hands and is 10 millimetres thick with a stainless steel case. The rose gold strap is made from stainless steel and is 10 mm wide. This watch will provide you with water protection measured to 3 ATM (30m).
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a water protection of 3 ATM (30m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
The case is made from stainless steel, which is a material consisting of iron, carbon and at least 10,5% chrome. That combination makes it very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. If you're looking for a watch that will last for many years, then stainless steel is the way to go.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Calvin Klein Seamless Medium (K8C2M616). If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Calvin Klein Seamless Medium (K8C2M616) |
| Brand | Calvin Klein |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 21.0 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Watch Strap Width | 10.0 mm |
| Weight | 85.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Silver |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Rose Gold |
| Case Colour | Rose Gold |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .