Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice Ene watch which comes with a black strap. The glass is very durable since it's made from mineral.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Ene 650000111 is £25.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A men's watch from Ene which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. The neat case has a thickness of 16 mm and the diameter of the watch face is 51 mm. The black strap is made from rubber and is 24 mm wide. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 ATM (50m).
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. This watch from Ene is primarily designed for men. But it could be worn by everyone, of course.
To summarize there are many good features in Ene (650000111). You can compare prices on this product here on PriceRunner and right now the lowest price is £26. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Ene (650000111) a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Ene 650000111 |
| Brand | Ene |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Rubber |
Measures | |
| Diameter | 51.0 mm |
| Thickness | 16.0 mm |
| Watch Strap Width | 24.0 mm |
| Weight | 90.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
| Decoration | Crystals |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .