Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Seiko designed with men in mind. There's no problem with showering or swimming with it on.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Seiko Prospex Speedtimer (SRQ037J1) is £2,216.29. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A men's watch from well-renowned Seiko which winds itself up when you move. So no need to worry about when the batteries are going to run out. A nice case and elegant watch face with matching hands. The silver strap is made from stainless steel. Swimming with this watch should be fine based on its 10 atm (100m) water protection.
This model has a 10 ATM (100m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
The glass that covers the watch face is made from sapphire, which is the by far best choice if you're looking for a durable watch. When you've had your watch for a few years and the case starts to look a bit worn, then the glass will still look brand new. The only material stronger than sapphire is diamond, which means it takes quite a bit of force (or a great deal of bad luck) to break it. Thanks to its strength it is also very resistant to scratches.
The annoying thing about some watches is that you have to wind them up by hand occasionally. With Prospex Speedtimer (SRQ037J1) you won't have to, since it is self-winding. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements.
Above mentioned things are some of the advantages with Prospex Speedtimer (SRQ037J1). This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £2216. The price is above average for the category, which in combination with all the features and materials make this product a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Prospex Speedtimer (SRQ037J1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 15.0 mm |
| Weight | 194.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Prospex |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date, Tachymeter, Chronograph |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .