Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice looking watch with women as its main target group. The watch runs on batteries, so it's easy to maintain.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sekonda 40295 is £53.90. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
A women's watch from Sekonda which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. Traditional and timess analogue hands. Stainless Steel is one of the available materials for the strap. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 atm (50m).
(40295) has a stainless steel strap, so if you're looking for something durable this might be the watch for you. Stainless steel is a very forgiving material since it doesn't rust even if it's exposed to moisture.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 5 ATM (50m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
All in all, (40295) is a really nice watch with good features. Currently the lowest price on this product is £54, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. If you compare prices on this watch with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes (40295) a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sekonda 40295 |
| Brand | Sekonda |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
Measures | |
| Diameter | 30.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Green |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver, Gold |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
| Decoration | Diamonds |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .