Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice looking watch from Calypso which has white for its dial colour. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Calypso K5776/5 is £34.95. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
A kid's watch from Calypso which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. The white watch face complements the hands perfectly. The pink strap is made from rubber. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 ATM (50m).
Analogue hands have been standard on watches for over two hundred years and are just as relevant and well-functioning today. Apart from providing a timeless and elegant look, you could also argue that analogue hands provide a stronger sense of traditional handiwork and craftsmanship than a watch with digital hands.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
All in all, Calypso (K5776/5) is a really nice watch with good features. Currently the lowest price on this watch is £35, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Calypso K5776/5 |
| Brand | Calypso |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Rubber |
Measures | |
| Diameter | 27.0 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
| Watch Strap Width | 14.0 mm |
| Weight | 65.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Child |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Arabic |
| Watch Strap Colour | Pink |
| Case Colour | Silver |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .