Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Calvin Klein designed primarily for men. It's water resistant enough for you to swim with.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Calvin Klein (25200047) is £117.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A watch for men from Calvin Klein which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. The watch has analogue hands for those who prefer a classic style. The silver strap is made from stainless steel. Swimming with this watch should be fine based on its 3 ATM (30m) water protection.
The case is made from stainless steel, which is a material consisting of iron, carbon and at least 10,5% chrome. That combination makes it very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. If you're looking for a watch that will last for many years, then stainless steel is the way to go.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 3 ATM (30m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
In summary there are many good features in Calvin Klein (25200047). If you compare prices on this product on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £117. If you compare prices on this watch with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Calvin Klein (25200047) a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Calvin Klein (25200047) |
| Brand | Calvin Klein |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 42.0 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 77.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp, Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Grey, Black |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .