Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Here you have a Michael Kors watch designed with men in mind. This is an easily maintained battery-powered watch.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Michael Kors (MK4594) is £169.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Michael Kors White One Size Gold One Size might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
Analogue hands are the given choice for those looking for an elegant and classic look. There's just something special about a watch with actual hands and a real ticking noise, as opposed to a digital watch.
Above mentioned things are some of the advantages with Michael Kors White One Size Gold One Size. If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that the lowest price currently is £169. This is also one of the most popular products. If you compare prices on this watch with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Michael Kors White One Size Gold One Size a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Michael Kors (MK4594) |
| Brand | Michael Kors |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 38.0 mm |
| Thickness | 7.0 mm |
| Weight | 73.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Rose Gold |
| Case Colour | Rose Gold |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
| Decoration | Crystals |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .