Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Bulova watch which comes with a silver strap. The mineral glass on the watch is very scratch-resistant.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bulova Octava (96C134) is £368.98. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
A watch for men from Bulova which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. The watch face has a nice silver colour with nicely matching hands. The silver strap is made from stainless steel and is 22 mm wide. This watch will provide you with water protection measured to 3 ATM (30m).
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 3 ATM (30m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Apart from showing you the time, as you would expect from a watch, this particular model can also display today's date right on the watch face. It might seem like an inconsequential thing, but it could be quite useful to check what date it is with just a glance at your wrist.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Bulova Octava (96C134) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
To summarize there are many good features in Bulova Octava (96C134). If you compare prices on this product on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £369. The price is above average for the category, which in combination with all the features and materials make this watch a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bulova Octava (96C134) |
| Brand | Bulova |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 41.5 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Silver |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
| Decoration | Crystals |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .