Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Casio GMW-B5000CS-1 is £502.55. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A wrist watch may seem like something that you don't necessarily need to have. But it can actually be a very nice accessory, and they come in so many different colours and materials that there is certainly one that suits you.
Stainless steel straps are very popular since they work in both casual and formal settings. Stainless steel is one of the more popular choices for strap material. Some of its advantages are that it can handle moisture very well without corroding or being otherwise damaged
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 20 ATM (200m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered GMW-B5000CS-1 might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
To summarize there are many good features in GMW-B5000CS-1. This is a top-ranked product in terms of popularity on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £503. If you compare the price on this watch with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio GMW-B5000CS-1 |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Weight | 167.0 g |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Case Colour | Black |
| Functions | Radio Controlled, Date, Stopwatch, Worldtimer, Bluetooth, Timer, Alarm, Solar |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
| Watch Strap Colour | Black |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .