Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Casio watch which has grey for its dial colour. The mineral glass on the watch is very scratch-resistant.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Casio G-Shock (GD350-1C) is £105.96. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
This model has a water protection of 20 ATM (200m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
If you feel that analogue hands can be a bit imprecise and prefer knowing the exact time down to every second, then a digital watch might be your thing. It's also good if you're going for a more modern, technical look.
In summary there are many good features in Casio G-Shock (GD350-1C). If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that the lowest price currently is £106. This is also a top-ranked model in terms of popularity. It has a great average review rating of 4.9 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio G-Shock (GD350-1C) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Resin |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 53.0 mm |
| Thickness | 51.0 mm |
| Watch Strap Width | 18.0 mm |
| Weight | 75.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Casio G-Shock |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Grey |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date, Stopwatch, Worldtimer, Timer, Alarm |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .