Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Nordgreen watch which is equipped with a white dial. The watch face has a built-in date display.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nordgreen Philosopher (PH36SIMESIBM) is £179.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A women's watch from Nordgreen which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. The 36 mm wide watch face has analogue hands and is 7 millimetres thick with a stainless steel case. The neat strap on this watch is silver. Swimming with this watch should be fine based on its 3 ATM (30m) water protection.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
This model has a 3 ATM (30m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. This watch from Nordgreen is primarily designed for women. But it could be worn by everyone, of course.
Above mentioned things are some of the advantages with Nordgreen Philosopher (PH36SIMESIBM). You can compare prices on this model here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £179. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Nordgreen Philosopher (PH36SIMESIBM) |
| Brand | Nordgreen |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 36.0 mm |
| Thickness | 7.2 mm |
| Watch Strap Width | 18.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .