Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Sector watch which has a blue dial. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Sector (R3273786014) is £87.85. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A wrist watch may seem like something that you don't necessarily need to have. But it can actually be a very nice accessory, and they come in so many different colours and materials that there is certainly one that suits you.
A rule of thumb when it comes to the size of watches is that they should not be wider than your wrist, so you might want to measure before you decide. This model has a 45 mm watch face, which puts it in the middle range in terms of watch size
This model has a 10 ATM (100m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
As you can see, Sector (R3273786014) is a watch with a lot of nice features. You can compare prices on this watch here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £88. If you compare prices on this model with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Sector (R3273786014) a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sector (R3273786014) |
| Brand | Sector |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
Measures | |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 11.25 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-01-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .