Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Casio watch sporting a stainless steel strap. The hands are of the newer, digital type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Casio (AE1200WH-1A) is £38.95. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. This watch from Casio is primarily designed for men. But it could be worn by everyone, of course
This model has a 10 ATM (100m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
The annoying thing about some watches is that you have to wind them up by hand occasionally. With (AE1200WH-1A) you won't have to, since it is self-winding. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements.
In summary there are many good features in (AE1200WH-1A). This is one of the most popular and searched-for watches on PriceRunner right now and the current lowest price is £39. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes (AE1200WH-1A) a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio (AE1200WH-1A) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 39.5 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Watch Strap Width | 21.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Grey |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date, Stopwatch, Chronograph, Alarm |
| Time Format | 24 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .