Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice Hugo Boss watch which comes with a silver strap. The glass on the watch is made from mineral.
It's a good time to buy! Prices are currently £56 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HUGO BOSS Centre Court (HB1514023) is £112.60. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
This watch has tempered mineral glass. When glass is tempered it's heated to a very high temperature, which makes the glass more scratch-resistant and it can also take a bit more abuse
This model has a water protection of 10 ATM (100m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Centre Court (HB1514023) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
In summary there are many good features in Centre Court (HB1514023). In the category watches this is at present one of the most popular models on PriceRunner and right now Centre Court (HB1514023) costs £113. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | HUGO BOSS Centre Court (HB1514023) |
| Brand | HUGO BOSS |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 44.0 mm |
| Thickness | 11.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date, Chronograph |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .