Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Longines which comes with stainless steel strap. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Longines Spirit Zulu Time (L3.812.4.93.6) is £2,950.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
Mechanical watches can be either manually or self-winding, and Spirit Zulu Time (L3.812.4.93.6) is of the self-winding kind. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements. So you'll need to wind it up by hand very rarely.
This model has a 10 ATM (100m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
If you're looking for a durable watch, then you should pick one with sapphire glass. Over the years, watchmakers have experimented with various materials for the glass, but sapphire has proven to be the most reliable. Sapphire is very strong and it takes tremendous force to break it, the only material that can rival it in strength is actually diamond. So you can count on it looking brand new for quite some time, it's not unusual that the case is worn out while the glass is still pristine.
All in all, Spirit Zulu Time (L3.812.4.93.6) is a really nice watch with good features. In the category watches this is at present one of the most popular and searched-for watches on PriceRunner and right now the lowest price is £2950. The price is above average for the category, which in combination with all the features and materials make this watch a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Longines Spirit Zulu Time (L3.812.4.93.6) |
| Brand | Longines |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 42.0 mm |
| Thickness | 13.9 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
| Weight | 164.5 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Arabic |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 72.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .