Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Tissot which has a black strap. The glass is stylish, scratch-resistant sapphire.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Tissot PRX Powermatic 80 (T137.407.17.041.00) is £622.44. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
Apart from showing you the time, as you would expect from a watch, this particular model can also display today's date right on the watch face. It might seem like an inconsequential thing, but it could be quite useful to check what date it is with just a glance at your wrist
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 10 ATM (100m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Mechanical watches can be either manually or self-winding, and PRX Powermatic 80 (T137.407.17.041.00) is of the self-winding kind. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements. So you'll need to wind it up by hand very rarely.
As you can see, PRX Powermatic 80 (T137.407.17.041.00) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on PRX Powermatic 80 (T137.407.17.041.00) on PriceRunner you will see that it currently costs £622. This is also one of the most popular products. If you compare the price on this product with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tissot PRX Powermatic 80 (T137.407.17.041.00) |
| Brand | Tissot |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Rubber |
Measures | |
| Diameter | 40.0 mm |
| Thickness | 10.9 mm |
| Watch Strap Width | 12.0 mm |
| Weight | 90.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Tissot T-Classic |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 80.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .