Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice Maserati watch sporting a stainless steel strap. The hands are of the conventional, analogue type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Maserati Stile (R8873642012) is £239.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
The glass covering the watch face is made from mineral, which is one of the most common materials. The glass has been tempered, which means that it's been exposed to very high temperatures. This makes the glass very scratch-resistant and much less likely to break
This model has a water protection of 10 ATM (100m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
Above mentioned things are some of the advantages with R8873642012 Chronograph Stile Gunfarben. This is a top-ranked watch in terms of popularity on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £239. The price is below average for the category, which makes this watch a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Maserati Stile (R8873642012) |
| Brand | Maserati |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 11.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-16 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue, Silver |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date, Chronograph |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
| Watch Strap Colour | Black |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .