Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice looking watch designed with men in mind. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
From WATCH & WATCH
Emporio Armani AR1979 Renato Chronograph Men's Watch
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Armani Exchange AR1979 is £76.70. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
A watch for men from elegant Armani which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. Swimming with this watch should be fine based on its 5 atm (50m) water protection. There are several available materials for the strap, for example stainless steel. The hands on this watch is of the classic, analogue kind.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 5 ATM (50m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. Emporio AR1979 (P178-AR1979) from Armani is primarily designed for men. But it could be worn by everyone, of course.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Emporio AR1979 (P178-AR1979) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
All in all, Emporio AR1979 (P178-AR1979) is a really nice watch with good features. If you compare prices on this product on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £77. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Emporio AR1979 (P178-AR1979) a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Armani Exchange AR1979 |
| Brand | Armani Exchange |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 46.0 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date, Chronograph |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .