Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice Omega watch sporting a stainless steel strap. Among other things, this watch can display today's date.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Omega Constellation (131.33.41.21.03.001) is £6,700.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A wrist watch may seem like something that you don't necessarily need to have. But it can actually be a very nice accessory, and they come in so many different colours and materials that there is certainly one that suits you.
Constellation (131.33.41.21.03.001) is a mechanical, self-winding watch. Mechanical watches run on a spring that is wound up and makes the clock tick. That it's self-winding means that the spring is wound up by your wrist movements.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
Before you decide on a watch you might want to measure your wrist. This particular model has a 41 mm watch face, so it's a mid-sized watch. One rule of thumb to have in the back of your head is that it should not be wider than your wrist, but it all comes down to taste in the end.
Above mentioned things are some of the advantages with Constellation (131.33.41.21.03.001). In the category watches this is at present one of the most popular and searched-for watches on PriceRunner and right now Constellation (131.33.41.21.03.001) costs £6700. If you compare the price on this watch with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Omega Constellation (131.33.41.21.03.001) |
| Brand | Omega |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 41.0 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
| Watch Strap Width | 24.2 mm |
| Weight | 110.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers), Roman |
| Watch Strap Colour | Blue |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date, Chronometer (COSC) |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 60.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .