Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Seiko watch which comes with nylon strap. This mechanical watch winds itself up automatically.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Seiko 5 Sports (SRPJ83K1), so the data shown are historical prices.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
Apart from showing you the time, as you would expect from a watch, this particular model can also display today's date right on the watch face. It might seem like an inconsequential thing, but it could be quite useful to check what date it is with just a glance at your wrist
This model has a water protection of 10 ATM (100m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Just like many other watches, the mechanics in this watch are powered by a wound-up spring. In this particular watch, the feather winds itself up when you move your arm.
As you can see, 5 Sports Desert Kit Midfield is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that it currently costs £. This is also one of the most popular and searched-for products. The price is below average for the category, which makes this watch a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko 5 Sports (SRPJ83K1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 36.0 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko 5 |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Beige |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Arabic |
| Watch Strap Colour | Beige |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Waterproof, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 41.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .