Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Timex watch which comes with a green strap. The glass is very durable since it's made from mineral.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Timex Expedition (T49961) is £54.75. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Before you decide on a watch you might want to measure your wrist. This particular model has a 40 mm watch face, so it's a mid-sized watch. One rule of thumb to have in the back of your head is that it should not be wider than your wrist, but it all comes down to taste in the end.
Above mentioned things are some of the advantages with T49961. If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that it currently costs £55. This is also one of the most popular and searched-for products. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes T49961 a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Timex Expedition (T49961) |
| Brand | Timex |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Watch Strap Material | Nylon |
Measures | |
| Diameter | 40.0 mm |
| Thickness | 11.0 mm |
| Watch Strap Width | 20.0 mm |
| Weight | 90.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Arabic |
| Watch Strap Colour | Green |
| Case Colour | Grey |
| Functions | Date |
| Battery Type | CR2016 |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .