Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a Sekonda watch which might suit a man best. The watch runs on batteries, so it's easy to maintain.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sekonda 30206 is £75.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
Some people prefer a very clean and minimalist watch face, in which case they might object to Sekonda putting in a date display as well. But if you're not bothered by such things, you might find that it is a quite neat and useful feature
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
To summarize there are many good features in 30206. In the category watches this is currently one of the most popular and searched-for models on PriceRunner and right now 30206 costs £76. If you compare prices on this model with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes 30206 a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sekonda 30206 |
| Brand | Sekonda |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 44.0 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date, Chronograph |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .