Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice Fossil watch which might suit a man best. The hands are of the conventional, analogue type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fossil Grant (FS4735) is £130.28. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A watch for men from Fossil which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. The 12 mm case is made from stainless steel. The watch has a 44 mm watch face with analogue hands. The brown strap is made from leather and is 22mm wide. This watch will provide you with water protection measured to 5 atm (50m).
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 5 ATM (50m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Mineral is one of the most common types of glass used in watches. By exposing the glass to very high heat and tempering in the manufacturing process it becomes strong enough to survive some bumps and it's also more scratch-resistant.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
In summary there are many good features in Grant (FS4735). If you compare prices on Grant (FS4735) on PriceRunner you will see that it currently costs £130. This is also a top-ranked product in terms of popularity. It has a great average review rating of 4.6 out of 5 and all its unique characteristics make it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Fossil Grant (FS4735) |
| Brand | Fossil |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 44.0 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Arabic, Roman |
| Watch Strap Colour | Brown |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date, Stopwatch, Chronograph |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .