Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Casio bring you a watch which comes with resin strap. The watch can show what date it is.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Casio DW-5600BB-1ER is £92.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A men's watch from innovative Casio which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. The 43 mm watch face , has digital hands and is 13 millimetres thick with a resin case. The black strap is made from resin. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 20 atm (200m).
Mineral is one of the most common types of glass used in watches. By exposing the glass to very high heat and tempering in the manufacturing process it becomes strong enough to survive some bumps and it's also more scratch-resistant.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a 20 ATM (200m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
As you can see, DW-5600BB-1ER is a watch with a lot of nice features. At the moment the lowest price on this model is £93, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. It has a high average review rating of 4.5 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio DW-5600BB-1ER |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Resin |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date, Shockproof, Stopwatch, Display Light, Alarm |
| Time Format | 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .