Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Casio bring you a watch which comes with stainless steel strap. You don't have to worry about it getting slightly wet.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Casio Retro (LA680WEGA-1ER) is £49.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
A unisex watch from innovative Casio which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. Swimming with this watch should be fine based on its 3 atm (30m) water protection. The gold strap is made from stainless steel and is 18mm wide. The neat case has a thickness of 9 mm and the diameter of the watch face is 28 mm.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a 3 ATM (30m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
Stainless steel straps are very popular since they work in both casual and formal settings. Stainless steel is one of the more popular choices for strap material. Some of its advantages are that it can handle moisture very well without corroding or being otherwise damaged.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Retro (LA680WEGA-1ER). You can compare prices on this model here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £49. It has a great average review rating of 4.5 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Retro (LA680WEGA-1ER) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Plastic |
| Case Material | Resin |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 28.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
| Watch Strap Width | 18.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman, Man |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Watch Strap Colour | Gold |
| Case Colour | Gold |
| Functions | Date, Stopwatch, Timer, Alarm |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .