Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Casio which is designed for both men and women. Among other things, this watch has a stopwatch.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Casio Timepieces (F-91W-1YER) is £14.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
A watch for men and women from innovative Casio which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. Digital hands for those who prefer a more modern look. The black strap is made from resin. This watch will provide you with water protection measured to 3 atm (30m).
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. F-91W-1YER from Casio is designed for both men and women. So depending on your taste, this can be worn by both you and your partner.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered F-91W-1YER might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
This model has a water protection of 3 ATM (30m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Above mentioned things are some of the advantages with F-91W-1YER. In the category watches this is at present a top-ranked watch in terms of popularity on PriceRunner and right now F-91W-1YER costs £14. It has a great average review rating of 4.6 out of 5 and all its unique characteristics make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Timepieces (F-91W-1YER) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Case Material | Resin |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 35.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
| Weight | 21.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman, Man |
| Type of Hands | Digital |
| Dial Colour | Grey |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Luminous, Stopwatch, Timer, Alarm |
| Battery Type | CR2016 |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .