Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Casio watch which has a blue strap. It is well protected against moisture.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Casio Classic (F-91WC-2AEF) is £17.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
A watch for men and women from innovative Casio which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. The case is made from plastic and is 9 millimetres thick, the watch face has digital hands and is 37 millimetres in diameter. The blue strap is made from resin. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 3 ATM (30m).
Before you decide on a watch you might want to measure your wrist. This particular model has a 37 mm watch face, which means it's on the smaller side. One rule of thumb to have in the back of your head is that it should not be wider than your wrist, but in the end, it all comes down to taste.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
This model has a 3 ATM (30m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
As you can see, Casio Classic (F-91WC-2AEF) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this product on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £17. It has a high average review rating of 4.7 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Classic (F-91WC-2AEF) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Case Material | Plastic |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 37.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
| Weight | 21.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman, Man, Unisex |
| Type of Hands | Digital |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Watch Strap Colour | Blue |
| Case Colour | Blue |
| Functions | Chronograph, Alarm |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .