Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Casio watch which has a beige strap. The hands are of the newer, digital type.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Casio Classic (F-91WC-8AEF), so the data shown are historical prices.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
This model has a water protection of 3 ATM (30m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
This is a digital watch. This provides a more modern look and gives the watch a more gadgety feel than a conventional, mechanical watch face. They are also often easier to set the time on than one with analogue hands.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Casio Classic (F-91WC-8AEF). This is one of the most popular products on PriceRunner right now and the current lowest price is £. It has a great average review rating of 4.8 out of 5 and all its unique characteristics make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio Classic (F-91WC-8AEF) |
| Brand | Casio |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Case Material | Plastic, Resin |
| Watch Strap Material | Resin |
Measures | |
| Diameter | 37.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman, Man, Unisex |
| Type of Hands | Digital |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Watch Strap Colour | Beige |
| Case Colour | Beige |
| Functions | Date, Chronograph, Alarm |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .