Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Gucci with a neat stainless steel strap. You can swim and even dive with it.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Gucci G-Frame (YA128507) is £1,140.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
A women's watch from Gucci which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. The 14 mm watch face comes in black, has analogue hands and is 7 millimetres thick with a stainless steel case. The silver strap is made from stainless steel. This watch will provide you with water protection measured to 3 ATM (30m).
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 3 ATM (30m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
If you want a watch that works for almost any occasion, then a stainless steel strap is a given choice. Easy to match for both casual and more formal get-togethers. Stainless steel is one of the more popular choices for strap material. Some of its advantages are that it can handle moisture very well without corroding or being otherwise damaged.
All in all, Gucci G-Frame (YA128507) is a nice little watch with good features. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £1140. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes Gucci G-Frame (YA128507) a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gucci G-Frame (YA128507) |
| Brand | Gucci |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 14.0 mm |
| Thickness | 7.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers), No Index |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .