Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Seiko bring you a watch with a neat stainless steel strap. It can be submerged for brief periods of time.
WatchNation
Seiko 5 Classic Automatic Blue Dial Stainless Steel Men’s Watch SNXS77K1
Or 3 interest-free payments of £42.30/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seiko 5 Automatic (SNXS77) is £126.55. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A men's watch from esteemed Seiko that automatically winds itself up when you move your wrist. This eliminates any need for batteries. Swimming with this watch should be fine based on its 3 atm (30m) water protection. Stainless Steel is one of the available materials for the strap. The neat case has a thickness of 12 mm and the diameter of the watch face is 37 mm.
The annoying thing about some watches is that you have to wind them up by hand occasionally. With 5 Automatic (SNXS77) you won't have to, since it is self-winding. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements.
This model has a 3 ATM (30m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. 5 Automatic (SNXS77) from Seiko is primarily designed for men. But it could be worn by everyone, of course.
As you can see, 5 Automatic (SNXS77) is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that the lowest price currently is £127. This is also a top-ranked product in terms of popularity. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko 5 Automatic (SNXS77) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 37.0 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko 5 |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .