Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Timex which has a beige dial. Just swap out the batteries when the watch stops.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Timex Expedition (T49990) is £51.82. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A men's watch from Timex which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. The beige watch face complements the hands perfectly. There are several available materials for the strap, for example leather. Swimming with this watch should be fine based on its 5 atm (50m) water protection.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered T49990 might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
One thing to consider before you spend your hard-earned money on a new watch is what size it should be. You usually say that it should not be wider than your wrist, so you might want to measure before you decide. This model has a 45 mm watch face, so it counts as a mid-sized watch.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about T49990. Right now the lowest price on this watch is £52, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. It has a great average review rating of 4.2 out of 5 and all its unique characteristics make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Timex Expedition (T49990) |
| Brand | Timex |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Beige |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Arabic |
| Watch Strap Colour | Brown |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .