Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Seiko designed with men in mind. The glass on the watch is made from mineral.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Seiko Solar (SNE363P1), so the data shown are historical prices.
A wrist watch may seem like something that you don't necessarily need to have. But it can actually be a very nice accessory, and they come in so many different colours and materials that there is certainly one that suits you.
If you are looking for something timeless and elegant, then analogue hands are the given choice. Analogue hands have been standard since the invention of the watch and they work just as well now
This model has a 10 ATM (100m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Solar (SNE363P1) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Solar (SNE363P1). If you compare prices on Solar (SNE363P1) on PriceRunner you will see that the lowest price currently is £. This is also one of the most popular products. It has a high average review rating of 4.6 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Solar (SNE363P1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 137.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-11-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Solar |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date, Solar |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .