Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A Bering watch which comes with a grey strap. You can swim with it, but maybe not dive or snorkle.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bering Time Max Rene' (15531-077) is £92.50. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
If you are looking for something timeless and elegant, then analogue hands are the given choice. Analogue hands have been standard since the invention of the watch and they work just as well now.
Above mentioned things are some of the advantages with Bering Time Max Rene' (15531-077). If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that it currently has a lowest price of £93. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bering Time Max Rene' (15531-077) |
| Brand | Bering |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 31.0 mm |
| Thickness | 7.0 mm |
| Watch Strap Width | 14.0 mm |
| Weight | 49.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | No Index |
| Watch Strap Colour | Grey |
| Case Colour | Grey |
| Functions | Waterproof |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
| Decoration | Crystals |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .