Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Versace watch designed primarily for women. The watch can show what date it is.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Versace (V12040015) is £399.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
A women's watch from Versace which uses manual mechanics, so you need to wind it up sometimes. Great looking hands complement the watch face and case perfectly. A stylish strap that will work well for a number of occasions. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 ATM (50m).
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. This watch from Versace is primarily designed for women. But it could be worn by everyone, of course.
Mechanical watches have a certain feel of proper handiwork on your wrist. Manual watches such as this are powered by a spring which you wind up by hand.
All in all, Versace (V12040015) is a really nice watch with good features. If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that it costs £399 at the cheapest merchant. If you compare the price on this watch with the rest of the category, you'll see that it's more expensive than most other models, but considering all its features you're getting a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Versace (V12040015) |
| Brand | Versace |
| Type | Wrist Watches |
Product Properties | |
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Functions | Date |
| Movement Type | Manual |
Material | |
|---|---|
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 35.0 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Weight | 227.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .