Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Picto bring you a watch with a neat stainless steel strap. The glass on the watch is made from mineral.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Picto 43383-1120 is £148.50. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A men's watch from Picto which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. Swimming with this watch should be fine based on its 5 atm (50m) water protection. The rose gold strap is made from stainless steel and is 20mm wide. The watch has analogue hands for those who prefer a classic style.
If you are looking for something timeless and elegant, then analogue hands are the given choice. Analogue hands have been standard since the invention of the watch and they work just as well now.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 5 ATM (50m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
As you can see, 43383-1120 is a watch with a lot of nice features. In the category watches this is at present one of the most popular models on PriceRunner and right now 43383-1120 costs £149. If you compare prices on this watch with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes 43383-1120 a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Picto 43383-1120 |
| Brand | Picto |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 40.0 mm |
| Watch Strap Width | 20.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-07-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | No Index |
| Watch Strap Colour | Rose Gold |
| Case Colour | Rose Gold |
| Battery Type | CR2025 |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .