Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Fossil bring you a watch which comes with stainless steel strap. It is well protected from moisture.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fossil Nate (JR1437) is £88.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A men's watch from Fossil which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. The case is made from stainless steel and is 14 millimetres thick and the 50 mm wide watch face has analogue hands. The grey strap is made from stainless steel. This watch will provide you with water protection measured to 5 atm (50m).
Apart from showing you the time, as you would expect from a watch, this particular model can also display today's date right on the watch face. It might seem like an inconsequential thing, but it could be quite useful to check what date it is with just a glance on your wrist.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Nate (JR1437) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 5 ATM (50m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Above mentioned things are some of the advantages with Nate (JR1437). If you compare prices on Nate (JR1437) on PriceRunner you will see that it currently costs £88. This is also a top-ranked watch in terms of popularity. It has a great average review rating of 4.4 out of 5 and all its unique characteristics make it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Fossil Nate (JR1437) |
| Brand | Fossil |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 50.0 mm |
| Thickness | 14.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Grey |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Arabic, Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Grey |
| Case Colour | Grey |
| Functions | Date, Chronograph |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .